źródłó: pixabay.com/StockSnap

Czym jest sweter norweski?

Co to jest sweter norweski? Najprościej mówiąc, jest to sweter ze ściągaczem, który ma grube kable biegnące poziomo przez korpus i rękawy. Sweter norweski jest również często określany jako sweter rybaka lub sweter Aran, ale nie są one tak powszechne.

 

Swetry norweskie były pierwotnie wykonywane przez rybaków w bardzo zimnych wodach u wybrzeży Norwegii, stąd nazwa. Wykonywano je z grubej wełny, aby pomóc w izolacji ciężko pracujących mężczyzn od zimna, i były przeznaczone do noszenia na długie spodnie.

 

Wzór norweskiego swetra był praktyczny, a zarazem piękny: kable pomagały utrzymać ciepło ciała, zatrzymując powietrze między prążkami kabli. Prążki miały również tendencję do podciągania się wokół szyi, co pomagało chronić przed chłodem. Mężczyźni zazwyczaj nosili te swetry pod płaszczami lub kurtkami, więc i tak widział je tylko użytkownik.

 

Norweskie swetry, które znamy dzisiaj, nie są już przeznaczone tylko dla rybaków; są one również popularne wśród osób, które po prostu lubią je robić na drutach i nosić. Nie muszą być też już koniecznie wykonane z wełny – te bardziej luksusowe mogą być wykonane z kaszmiru lub wełny alpaki. Mam nadzieję, że to pomoże odpowiedzieć na Twoje pytanie! Zapraszamy na finanseweb.pl

Kategorie