Rozwój motoryzacji na przestrzeni wieków

Automobil, czyli samochód, to pojazd poruszający się głównie po drogach dzięki wykorzystaniu własnej energii silnika. Pierwszy na świecie automobil został zbudowany w 1885 roku przez Karla Benza w Niemczech. Miał on silnik spalinowy i 3 koła. Pierwszy samochód osobowy został wynaleziony w 1886 roku przez Gottlieba Daimlera w Niemczech. Był on napędzany silnikiem benzynowym i miał cztery koła.

 

W XX wieku nastąpił rewolucyjny rozwój przemysłu motoryzacyjnego wraz z masową produkcją samochodów. W 1903 r. firma Ford Motor Company wyprodukowała swój pierwszy model samochodu o nazwie Model A. W 1908 r. Henry Ford wymyślił technikę produkcji masowej zwaną linią montażową, która sprawiła, że produkcja samochodów stała się tańsza i szybsza.

 

Rewolucja w przemyśle samochodowym nie ograniczyła się jednak tylko do produkcji. Radykalnie zmieniło się również zastosowanie automobili. Początkowo służyły one głównie do transportu ludzi i towarów, ale stopniowo znalazły zastosowanie w nowych dziedzinach, takich jak rolnictwo, sport, biznes i rozrywka.

 

Auta przeszły długą drogę od tych dni, kiedy były wykonane z drewna i stali do dzisiejszych zaawansowanych technologicznie modeli oferujących szereg komfortowych funkcji, takich jak nawigacja GPS, hotspoty wi-fi i łączność bluetooth do obsługi bez użycia rąk.

Kategorie