Uprawnienia budowlane – dlaczego warto mieć?

W każdej dziedzinie, zawsze najważniejsze jest wykształcenie, jak również odpowiednia praktyka zawodowa. Tak samo jest w dziedzinie, jaką jest budownictwo, gdzie trzeba ukończyć studia inżynierskie i następnie ewentualnie zrobić magisterkę na kierunku budownictwo, a następnie kluczowa jest odpowiednia praktyka zawodowa. Jednakże, jeżeli zależy nam na tym aby móc rozwijać się w wybranym przez nas zawodzie, to koniecznie musimy zrobić odpowiednie uprawnienia budowlane. Jednak, jak właściwie możemy takie uprawnienia zdobyć?

Uprawnienia drogowe – co warto wiedzieć?

Jeżeli zależy nam na tym, aby zdobyć uprawnienia budowlane drogowe, jakie umożliwią nam bez ograniczeń kierować różnymi pracami budowlanymi, to wówczas musimy ukończyć studia II stopnia na kierunku budownictwo. Ponadto, musimy mieć minimum półtora roczne doświadczenie na budowie. Można też ukończyć na kierunku budownictwo studia I stopnia i tutaj niezbędna będzie trzy letnia praktyka zawodowa. Jeżeli chodzi o uprawnienie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, to tutaj potrzebne są studia I stopnia oraz roczna praktyka przy projektach i półtoraroczna przy kierowaniu pracami budowlanymi.

Kierowanie robotami budowlanymi – kto może się o nie starać?

Możemy spotkać się z różnymi uprawnieniami budowlanymi, również z tymi które sprawią że możemy kierować robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, ale cieżko je uzyskać. O takie uprawnienia budowlane mogą starać się osoby, które ukończyły na kierunku budownictwo studia pierwszego stopnia i odbyły półtoraroczną praktykę na budowie.

 

Kategorie