Źródło: https://www.knaufinsulation.pl/
Wprowadzone od 2021 roku zmiany w wymaganiach dotyczących efektywności energetycznej budynków, określone w dokumencie warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, wymuszają stosowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań izolacyjnych. Producenci prześcigają się w próbach opracowania coraz to skuteczniejszych materiałów izolacyjnych, w związku z czym oferta branżowa nieustannie się zmienia. Aby nie utonąć w morzu możliwości, przyjrzyjmy się dwóm popularnym materiałom izolacyjnym, które dzięki swoim właściwościom termicznym są często wybierane przez inwestorów.
Spis treści
SZKLANA WEŁNA MINERALNA
Szklana wełna mineralna jest materiałem stosowanym najczęściej do izolacji poddaszy, ścianek działowych oraz budynków w szkielecie drewnianym. Szklana wełna mineralna stanowi zarówno doskonałą izolację cieplną, akustyczną i przeciwpożarową. Ponadto ten materiał jest wytwarzany z szybko odnawialnych surowców, jak na przykład szkło z recyklingu.
Wybierając szklaną wełnę mineralną do izolacji domu, warto zwrócić uwagę na jej właściwości. Najlepiej, aby były one potwierdzone odpowiednimi certyfikatami jak np. Eurofins Gold, który potwierdza brak wpływu materiału izolacyjnego na jakość powietrza w pomieszczeniu. Taki certyfikat posiada wełna mineralna Unifit produkowana w innowacyjnej technologii ECOSE od Knauf Insulation. Dzięki unikatowej technologii produkcji, wełna mineralna Knauf Insulation pozbawiona jest dodatku fenolu, akrylu i formaldehydu. Nie znajdziemy w niej też substancji rozjaśniających, w związku z czym wełna ma naturalny, brązowy kolor.
WEŁNA MINERALNA KAMIENNA
Wełna mineralna kamienna, nazywana także skalną, stosowana jest najczęściej do izolacji fasad i dachów płaskich. Produkuje się ją z naturalnych surowców, takich jak bazalt, gabro czy dolomit. Wybrany materiał jest roztapiany w temperaturze wulkanicznej i rozwłókniony. Następnie włókna zlepia się specjalną żywicą, formując określone produkty. Tak przygotowany materiał posiada nie tylko świetne parametry akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe, lecz także jest wyjątkowo wytrzymały na ściskanie.