Panele słoneczne – co należy o nich wiedzieć?

Panele słoneczne stały się w naszym kraju niezwykle popularne. Warto przeanalizować czym są oraz czym się wyróżniają. Panele słoneczne konwertują energię słonecznego promieniowania w energię elektryczną. Fotowoltaiczna instalacja jest przyłączona do elektrycznej instalacji budynku czy też gospodarstwa. Użytkownik fotowoltaiki cieszyć się może obniżeniem rachunków za zużycie elektrycznego prądu.

Fotowoltaika jest wykorzystywana do ogrzewania wody oraz także oświetlenia domu. Elektryczną energię otrzymaną przy pomocy fotowoltaiki użytkować można na potrzeby bieżące czy też możemy ją magazynować. Wszystko jest zależne od rodzaju, jak i także mocy instalacji fotowoltaicznej. Zasada działania fotowoltaicznych ogniw jest uwarunkowana między innymi tym, że foton padają na pojedyncze fotowoltaiczne ogniwo, pochłaniany jest przez krzem. Następuje kolejno wybijanie elektronu z pozycji swojej oraz jego zmuszanie do ruchu. Ruch ten jest przepływem prądu elektrycznego. Dzięki użyciu półprzewodnikowego złączna możliwe jest łączenie procesu powyższego z obiegiem elektronów w danej energetycznej sieci.

Fotowoltaiczne ogniwa przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną i w przeciwieństwie do słonecznych kolektorów, są w stanie wyprodukować stały prąd, który w swojej pierwotnej postaci nie może posłużyć jeszcze do zasilania sprzętów domowego gospodarstwa, jak i także oświetlania domu czy też firmowych pomieszczeń. Należy zainstalować falownik, a więc inwerter zmienia stały prąd, ten wyprodukowany przez fotowoltaiczne panele, w przemienny prąc, zwany popularne zmiennym prądem.

 

Kategorie