Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Aby cieszyć się wszystkimi zaletami przyczepy kempingowej, musimy połączyć ją w samochodem. Mowa nie tylko o połączeniu fizycznym, które umożliwia holowanie dodatkowego pojazdu, ale również elektrycznym. Przyczepy kempingowe posiadają bowiem nie tylko oświetlenie, które musi być podłączone podczas jazdy po drodze. Znajdują się w niej też akumulatory, a także pewne odbiorniki które zawsze powinny mieć zasilanie w trasie. Jest to między innymi lodówka, która może być zasilana z instalacji elektrycznej auta.

Standardowo w przyczepie posiadamy wtyczkę, która pozwala jedynie na podłączenie świateł. To jednak zbyt mało, jeżeli chcemy by cały czas mogła pracować lodówka. Wobec tego mamy kilka możliwości przerobienia instalacji. Najwygodniejszą opcją jest instalacja specjalnego, rozbudowanego gniazda przyczepy w samochodzie i takiego samego w przyczepie. Posiada ono specjalne dodatkowe przewody, które łączą instalację samochodu z tą, którą posiadają przyczepy kempingowe. W czasie gdy silnik pracuje, dodatkowe akumulatory są ładowane, dodatkowo może cały czas pracować lodówka.

Drugą możliwością jest stworzenie własnej, dodatkowej instalacji, która będzie zasilać przyczepę prądem z instalacji samochodowej. Można wykonać ją na podobnej zasadzie jak gniazdo zapalniczki samochodowej. Wystarczy przeciągnąć wtyczkę do bagażnika i włożyć do gniazdka 12 V. Trzeba jednak zadbać, by miało ono odpowiednią wydajność prądową. Nawet starsze przyczepy kempingowe https://przyczepyhobby.pl/ mogą mieć duże akumulatory, które wymagają sporego prądu ładowania. Lodówka może natomiast pobierać nawet 10-20 dodatkowych amperów.

Kategorie