Czemu mieszkania w dobrej okolicy są droższe?

Każdy z nas chciałby mieszkać w przyjaznej okolicy, z dobrym dojazdem lub w bliskiej odległości od najważniejszych miejsc, typu szkoła, sklepy czy ośrodki kulturowe. Położenie działek od zawsze definiowało ich cenę, i rzadko zdarza się, by znaleźć działkę w doskonałej lokalizacji za niską cenę. Jak okolica wpływa na cenę mieszkania? Z pewnością sprawia, że koszt jego kupna rośnie!

Mieszkanie a okolica – zależności

Zwykle decydując się na zakup mieszkania, poszukujemy takiego, które będzie w dobrej lokalizacji. Zakup własnego lokum to inwestycja długoterminowa, dlatego wszyscy wychodzą z założenia, że im bliżej centrum, tym lepiej. Okazuje się jednak, że warto myśleć strategicznie, i szukać mieszkań które znajdują się w „dobrze rokującej” okolicy czy dzielnicy miasta. Co to oznacza? Są to miejsca w których powstaje mnóstwo nowych domów, sklepów, ośrodków kultury, a także przeprowadzane są intensywne renowacje. Oznacza to, że miejsce w którym zakupimy mieszkanie, w niedługim czasie będzie niekiedy równie atrakcyjne co centrum miasta, a ceny mieszkań wówczas wzrosną. Bądźmy zatem mądrzejsi, i zakupmy mieszkanie jeszcze wtedy, kiedy jego cena będzie w miarę przystępna. Oczywistym jest fakt, że podstawową zależnością definiującą cenę mieszkania jest jego lokalizacja, co doskonale widać, kiedy przeglądamy ogłoszenia – im bliżej centrum miasta lub atrakcyjnego w jakiś sposób miejsca, tym jego cena niebotycznie wzrasta.

Czemu tak się dzieje?

Mieszkania które są atrakcyjne dla potencjalnego kupca to takie, z którego wszędzie jest blisko – do sklepów, szkoły czy pracy. Zwykle zatem jest to centrum miasta lub np. okolice bardzo atrakcyjnego kurortu turystycznego. Wówczas okazuje się, że potencjalnych chętnych kupców jest bardzo dużo, a sprzedający może sobie pozwolić na podwyższenie ceny, bowiem to nadal nie będzie odstraszać kogoś, komu zależy na komfortowym życiu w dogodnej lokalizacji. https://www.hestianieruchomosci.pl/

Kategorie