Z wojska do mody, czyli parka męska w praktyce

Parka męska jest rodzajem klasycznego okrycia, które od wielu sezonów chętnie jest wybierane przez panów. Ten rodzaj kurtki należy już do klasyki. Czym się charakteryzuje i skąd pochodzi? Okazuje się, że z wojskowości…

Historia parki – kurtka z wojska, która może być idealna na zimę

Kurtka męska parka to przykład ubrania, które moda przejęła z wojska. Oryginale okrycia typu parka były noszone w latach 40-tych zeszłego wieku przez żołnierzy amerykańskich. Pierwowzorem dla pierwszych projektów były tradycyjne anoraki noszone prze złudność zamieszkującą Alaskę oraz Sybierię. Okrycie wierzchnie miało zapewnić ciepło podczas walk prowadzonych w niskich temperaturach na kilkunastostopniowym mrozie. Cechą charakterystyczną modelu jest tzw. rybi ogon, który oznacza to, że tył kurtki jest dłuższy niż jej przód.

Współczesna kurtka męska parka

Obecne modele kurtek męskich typu parka nieco odbiegają od pierwowzoru. Kolorystyka parek jest teraz naprawdę różna. Można spotkać jeszcze klasyczną barwę khaki, ale również czerń, ciemny granat czy różne odcienie beżu. Wiele męskich parek ma wygodny kaptur obszyty futerkiem, który może ochronić głowę od wiatru. Szukając ciepłej kurtki zwróć uwagę nie tylko na grubość podszewki, ale też na to czy rękawy posiadają ściągacze. Tradycyjna parka męska kończy się mniej więcej w połowie ud, ale na rynku są dostępne zarówno krótsze, jak i nieco dłuższe modele. Tego rodzaju okrycie wierzchnie świetnie pasuje do casualowych stylizacji i dobrze sprawdza się na co dzień.

Kategorie