Kiedy myślisz o polskiej kuchni, prawdopodobnie jako pierwsze przychodzą Ci na myśl pierogi i bigos. Choć te dwie potrawy to rzeczywiście podstawa polskiej kuchni, nie są to jedyne kulinarne przysmaki, jakie kraj ma do zaoferowania. Zwłaszcza polskie wyżyny są domem dla szerokiej gamy tradycyjnych serów wędzonych, na które warto zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najpopularniejszych rodzajów góralskich serów wędzonych.
Oscypek
Oscypek jest chyba najbardziej znanym typem góralskiego sera wędzonego. Jest to ser z mleka owczego produkowany w Tatrach na południu Polski. Oscypek powstaje poprzez zsiadanie surowego mleka owczego, a następnie tłoczenie go w drewnianych foremkach nasączonych solanką. Ser jest następnie wędzony na ogniu wykonanym z wiórów bukowych. Dzięki charakterystycznemu kształtowi, który niejako przypomina ludzkie serce, oscypek jest łatwo rozpoznawalny. Ma jędrną konsystencję i dymny, słony smak, który dobrze komponuje się z kiszonymi ogórkami lub musem jabłkowym.
Bryndza
Bryndza to inny rodzaj góralskiego sera wędzonego, który wywodzi się z polskich wyżyn. Jest to miękki ser podpuszczkowy. Podobnie jak oscypek, bryndza jest produkowana w Tatrach na południu Polski. Bryndza ma delikatną konsystencję i łatwo się rozpada, idealnie nadaje się jako farsz do pierogów lub klusek.
Następnym razem, gdy znajdziesz się w Polsce, koniecznie poszukaj jakiejś tradycyjnej, góralskiej serii wędzonej z polskich wyżyn. Te wędzone sery mogą nie są tak znane jak niektóre inne polskie propozycje kulinarne, ale zdecydowanie warto ich spróbować. Oscypek i bryndza to dwa z najpopularniejszych rodzajów góralskiego sera wędzonego; oba są pyszne na swój własny, niepowtarzalny sposób. Dlaczego więc nie spróbować obu? Być może po prostu zakochasz się w tych wędzonych serach z polskich gór! https://goralskiespecjaly.pl/