Siatki zbrojeniowe. Jak wybrać?

Źródło: https://eurometogrodzenia.pl/

Siatka zbrojeniowa do styropianu i do wylewek

Siatka zbrojeniowa do wylewek spełnia funkcję wzmocnienia posadzki w pomieszczeniu. Brak zbrojenia może doprowadzić do odkształceń, a także pękania na skutek obciążenia. Siatka zapobiega powstawaniu rys i uszkodzeń skurczowych, a jednocześnie zwiększa trwałość posadzek i niweluje ryzyko ich wykruszania. Wykorzystanie odpowiedniego zbrojenia przy wykonywaniu wylewek ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach użytkowych, takich jak kotłownie, garaże, warsztaty, pralnie czy okolice ciągów komunikacyjnych.

Wybór siatki do wylewek

Nie każda wylewka wymaga zbrojenia, jednak jest ono wskazane w przypadku tych o grubości nieprzekraczającej 4 cm. Siatka skutecznie wzmacnia posadzki wykończone okładziną zarówno z płytek, jak i terakoty. Jeżeli obciążenia są duże, zwiększa się ryzyko powstawania pęknięć na skutek intensywnej pracy podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór siatki o oczkach 10×10 cm lub 15×15 cm, wykonanych z prętów o średnicy 3-4 mm. Jeżeli pomieszczenie narażone jest na wyjątkowo duże obciążenia, wykorzystać można zbrojenie z prętów grubszych od 4,5 mm.

Do styropianu

Siatka zbrojeniowa do styropianu stosowana jest jako element systemu ocieplania elewacji budynku. Układa się ją na uprzednio przygotowanych płytach styropianowych, co zapewnia im ochronę oraz tworzy bardzo wytrzymały podkład pod tynk. Siatka przejmuje też obciążenia elewacji, która narażona jest na niekorzystne działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jej niewłaściwe ułożenie może negatywnie wpłynąć na trwałość termoizolacji, a także uszkodzić tynki. Do mocowania siatki przystąpić powinno się przynajmniej po upływie doby od montażu ocieplenia, aby zyskać pewność zawiązania się kleju mocującego płyty styropianowe.

Kategorie