Serwery cloud – wirtualne platformy

Na czym polegają serwery cloud?

Serwery cloud to wirtualne, pełnoprawnymi serwery, z których możemy korzystać, wykorzystując wszystkie ich funkcjonalności. Ich istnienie nie jest zależne od istnienia konkretnej platformy sprzętowej. Zainstalowane na nich zasoby, widziane przez nasze systemy, nie są realnymi urządzeniami jak dysk, czy karty sieciowe, ale urządzeniami wirtualnymi. Zasoby te można dynamicznie przydzielać, przesyłać, rozdzielać, zmniejszać lub zwiększać w zależności od potrzeb klienta, lub przenosić na inne zasoby serwów opartych na fizycznej postaci. Dla użytkowników to duże ułatwienie, gdyż nie muszą oni być odpowiedzialni za elementy fizyczne serwera, a backup całej w razie awarii wykonywany jest automatycznie i może być odtworzony w dowolnym momencie na serwerze wirtualnym.

Co przemawia za serwerami cloud?

Przede wszystkim ich elastyczność i możliwość dostosowania do konkretnych życzeń i wymagań klienta. Chmura umożliwia bardzo dużą elastyczność i łatwość w dostosowywaniu jej mocy do naszych potrzeb. Czy jest to RAM czy HDD nie stanowi to większego problem, a nasze możliwości są niemal nieograniczone. Takiej elastyczności oferuje nam tradycyjny serwer dedykowany, którego rozbudowa jest możliwa jedynie przez zwiększenie. Wiąże się to z zajęciem większej powierzchni, jak i większymi kosztami. Jeżeli potrzebny jest wtedy większy serwer, to po rozbudowie, jego zmniejszenie jest kłopotliwe, a nawet niemożliwe. Serwer cloud pozwala dostosować pojemność w zależności od potrzeby na dany czas.

Czy jest bezpieczny?

Podczas korzystania z cloud serwera https://vmgen.pl/ istnieje prosta możliwość zabezpieczenia naszych danych przed uszkodzeniem, poprzez dokonanie wspomnianego już wcześniej backupu. Chcąc go dokonać, możemy zabezpieczyć nasze dane, przez kopiowanie i częstotliwość wykonywania ich kopii, których zasady ustalone są przez nas, użytkowników. Istnieje także inna możliwość, czyli tzw. snapshot. Jest to kopia całej wirtualnej platformy łącznie z systemem operacyjnym. Daje to dużo większe możliwości w zakresie chronienia naszych ważnych danych. Z tych względów serwery cloud są bezpieczne, podczas korzystania z nich.

Kategorie