Czy warto kupować kawiarkę elektyczną?

Kawa – cudowny napój, bez którego większość osób nie wyobraża sobie dnia. Mocna, czarna lub z mlekiem, z cukrem lub bez, świeżo mielona lub rozpuszczalna – do wyboru jest wiele opcji, a picie kawy staje się dla wielu osób codziennym rytuałem. Miłośnicy “czarnych ziarenek” doskonale wiedzą, że jakość kawy i smak można podkręcić parząc ją w odpowiedni sposób. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń od specjalistycznych i drogich ekspresów, po drippery, tygielki oraz kawiarki tradycyjne i elektryczne. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością.

Jak działa kawiarka elektryczna?

Taka kawiarka stanowią doskonałą alternatywę dla ekspresów do kawy. Urządzenie składa się z 4 elementów: pojemnika na wodę, sitka na kawę, dzbanka i zaworu bezpieczeństwa. Zbiorniczek napełniamy wodą (najlepiej gorącą) do wyznaczonego poziomu. Na wierzch nakładamy sitko, do którego wsypujemy zmieloną kawę (stopień zmielenia kawy powinien być średni), a następnie u góry umieszczamy dzbanek. Kawiarkę ustawiamy na podstawie. Woda zostaje zamieniona w parę, która pod wpływem ciśnienia przedostaje się do sitka z kawą, a w końcowym efekcie trafia do dzbanka. Po kilku minutach proces parzenia jest zakończony i możemy cieszyć się smakiem esencjonalnego napoju.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kawiarki elektrycznej?

Przy wyborze kawiarki elektrycznej warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, jak:

  • pojemność zbiornika  – zależy od ilości osób, które będą z niej korzystać; producenci kawiarek podają na opakowaniach liczbę filiżanek, dla przykładu kawiarka elektryczna o pojemności zbiornika 100 ml pozwoli uzyskać 2 małe filiżanki napoju; warto pamiętać, że moc kawy porównywalna jest tą z espresso,
  • tworzywo i jakość wykonania – warto skupić się na uchwycie – powinien być dobrze zaprojektowany i wygodny w użyciu oraz klapce – musi się swobodnie odchylać,
  • moc urządzenia,
  • dodatkowe funkcje – jak np. timer, podtrzymywanie temperatury,
  • wygląd i cenę – prosty  lub fantazyjny model kawiarki elektrycznej stanowi element dekoracyjny kuchni, do wyboru są różne opcje kolorystyczne oraz cenowe.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza kawiarka nie zaparzy dobrej kawy, jeśli nie będziemy używać tylko najlepszych ziaren.

Kategorie