Co należy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Wszyscy tak zachwalają panele słoneczne, wymieniając jednym tchem zalety tych konstrukcji. Można by nawet powiedzieć, że są one nam już doskonale znane na pamięć. Tak, ale są rzeczy, których sprzedawcy takich konstrukcji nie chcą nam mówić. Fotowoltaika to również szereg innych informacji, które należy poznać, jeżeli chcemy być pewni tego, czy montaż takiej konstrukcji będzie w naszym przypadku się faktycznie opłacał.

Cała instalacja powinna być zamontowana w kierunku południowym. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić optymalny pobór promieni słonecznych, które zostaną zamienione na prąd zmienny. Jeżeli ktoś może ustawić panele słoneczne tylko w kierunku północnym, to w jego przypadku fotowoltaika nie będzie miała jakiegokolwiek sensu. W niektórych przypadkach dozwolone są odchylenia na wschód albo zachód, ale nie mogą one być tak wielkie, jak spodziewa się tak duża liczba osób.

Ważny jest również sam kąt nachylenia modułów, jeżeli chcemy być pewni tego, że wytwarzana jest odpowiednia ilość prądu dla danego miejsca. Zalecany kąt nachylenia to 30-35◦ względem ziemi. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nigdy nie mamy do czynienia ze stałym kątem padania promieni słonecznych. Latem znajduje się ono znacznie wyżej nad horyzontem. W zimie sytuacja wygląda inaczej, dlatego całość trzeba dopasować w taki sposób, aby przez cały rok pobór promieni słonecznych był taki sam.

Fotowoltaika https://suntrack.pl/144-victron-energy nie jest łatwym wyzwaniem, ale za to jest opłacalna. Warto się więc z nią zmierzyć, jeżeli ktoś ma okazję.

Kategorie